14.8 C
Pec
E martë, 6 Qershor, 2023

Hovenier: Ankandi solar e afron Kosovën me BE-në

Ministria e Ekonomisë dhe USAID sot e kanë organizuar konferencën e parë të ofertimit për Ankandin Solar 100 megavat.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, ka thënë se ky ankand e afron Kosovën me Bashkimin Evropian.

“Kemi kënaqësinë që po bashkëpunojmë me Kosovën për të ndihmuar në përshpejtimin e të ardhmes së pasur energjetike të Kosovës. Përfshira e energjisë së ripërtrirshme paraqet një hap të domosdoshëm dhe të rëndësishëm”.

“Ky ankand paraqet një hap të rëndësishëm për Kosovën, kjo paraqet edhe një hap tjetër atë të afrimit të Kosovës drejt integrimit evropian, dhe e ndihmon Kosovën një hap për të ecur përpara. Për t’i përmbushur standardet dhe kërkesat e Bashkimit Evropian për energji të ripërtrirshme”, ka thënë Hovenier.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...