2.3 C
Pec
E hënë, 22 Prill, 2024

Hoxhaj propozon ligj për dënimin e mohimit të krimeve të luftës ne Kosovë

Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka propozuar që Qeveria ta krijojë një ligj për dënimin e mohimit të krimeve të luftës në Kosovë.

Ky propozim është miratuar nga kabineti qeveritar.

“Diskursi i përdorur nga politikanë të Listës Serbe për viktimat e luftës në Kosovë, duke bërë përpjekje ta fshehin të vërtetën dhe duke i mohuar krimet që Serbia ka kryer kundër popullatës civile në Kosovë, është i papranueshëm. Rasti i ish-ministrit Teodosijeviq nuk është i pari. Kemi pasur raste ndër vite kur një gjë e tillë ka ndodhur nga vetë pjesëtarë të Qeverisë nga radhët e Listës Serbe, deklarata këto të cilat më pas janë mbështetur nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq dhe pjesëtarë të tjerë të qeverisë së Serbisë. Deklarata dhe përpjekje të tilla janë të patolerueshme”, ka thënë Hoxhaj në fjalën e tij në mbledhjen e Qeverisë.

Hoxhaj përmendi praktikën evropiane për parandalimin e ringjalljes së ideologjisë e cila çoi në kryerjen e këtyre krimeve – të spastrimit etnik – të ndalohet çfarëdo glorifikimi i Millosheviqit dhe bashkëpunëtorëve të tij që kanë kryer krime dhe janë përgjegjës edhe nga gjykata ndërkombëtare.

“Prandaj, konsideroj që ne duhet t’i ndërmarrim të gjithë hapat e nevojshëm për ta rregulluar bazën e ndëshkimit të atyre që mohojnë krimet/gjenocidin e Serbisë në Kosovë. Një shembull i tillë, duhet të ndiqet sipas praktikës së shumë shteteve evropiane, në mënyrë që të parandalohet ringjallja e ideologjisë e cila çoi në kryerjen e këtyre krimeve –të spastrimit etnik – të ndalohet çfarëdo glorifikimi i Millosheviqit dhe bashkëpunëtorëve të tij që kanë kryer krime dhe janë përgjegjës edhe nga gjykata ndërkombëtare. Kjo mbi të gjitha, do ta mbronte dinjitetin e viktimave të luftës në Kosovë”, vazhdoi Hoxhaj në fjalën e tij.

Hoxhaj deklaroi se një ligj të tillë qeveria dhe parlamenti ua ka borxh viktimave dhe familjeve të tyre.

“Gjenocidi i Serbisë në Kosovë është fakt, dhe dëshmitë për këtë janë të shumta dhe evidente. Qeveria e Kosovës, por edhe Parlamenti, ua kanë borxh një ligj të tillë të gjitha viktimave dhe familjeve të tyre për t’ua mbrojtur dinjitetin dhe për të parandaluar rikthimin e politikës që shkaktoi humbjen e jetëve të të gjitha këtyre viktimave”, ka përfunduar Hoxhaj në fjalën e tij./Koha/Njeshi

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...