23.2 C
Pec
E hënë, 2 Gusht, 2021

Hudhra është e mirë për zemrën, gjithashtu një ndihmë e parë kur keni dhimbje stomaku

Ky artikull është antibiotik dhe një probiotik

Hudhra është një nga ushqimet më të vlerësuara kur bëhet fjalë për preventivën e sëmundjeve kardiovaskulare.

Hulumtimet kanë treguar se arsyeja është në përfitimet “tretëse” të kësaj perime.

Është plot fibra për bakteret e mira. Natyrisht, hudhra është e pasur me fibra probiotike, të cilat janë të nevojshme për zhvillimin e baktereve të mira në zorrë.

Sipas studimit botuar në Journal of Cardiovascular Disease Research, është provuar që probiotikët menaxhojnë kolesterolin në gjak, duke zvogëluar prodhimin e tij, duke zbërthyer acidet biliare në mëlçi dhe madje duke përdorur tepricën e kolesterolit si burim i të ushqyerit.

Studime të tjera tregojnë se hudhra jo vetëm që është një probiotik i shkëlqyeshëm, por gjithashtu ka veti antibakteriale dhe ngrënia e tij gjithashtu zvogëlon depozitat në arterie. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...