9.9 C
Pec
E martë, 23 Prill, 2024

I akuzuari për krime lufte, ballafaqohet me dëshmitarë në gjykatë

Në Gjykatën Themore të Prishtës është mbajtur seanca e radhës ndaj Ekrem Bajroviqit, i akuzuar për krime lufte ndaj popullatës civile në vitet 1998-1999, në Istog dhe në fshatrat përreth.

Sipas aktakuzës, gjatë luftës në Kosovë, në vitet 1998-1999, në Istog dhe në fshatrat përreth, Bajroviq ka kontribuar në aplikimin e masave represive të vrasjes, bastisjes, rrahjes, maltretimit, arrestimit, torturës dhe trajtimit në mënyrë çnjerëzore të popullatës civile.

Këto veprime akuzohet t’i ketë kryer si pjesëtar i forcave policore dhe ushtarake serbe në mënyrë individuale si dhe në bashkëkryerje me persona të tjerë.

Bajroviq gjatë ditës së sotmë është ballafaquar me rrëfimin e Rafijes. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...