22.8 C
Pec
E diel, 24 Shtator, 2023

“I kërkova sa më shumë përfshirje të ndërkombëtarëve për veriun”, Vuçiq njofton për takim me Sarrazinin

Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, është takuar sot me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit të djeshëm në Bruksel.

Siç ka njoftuar ky i fundit në Instagram, ata kanë folur për këtë takim, situatën në rajon, marrëdhëniet dypalëshe me Gjermaninë, “rrugën europiane të Serbisë dhe të ardhmen e Ballkanit Perëndimor”.

“Diskutuam gjithashtu për përfshirjen të sa më shumë aktorëve relevantë ndërkombëtarë në de-përshkallëzimin e situatës në Kosovë, por edhe për t’i dhënë një vrull të ri integrimit europian të rajonit, i cili do të kontribuonte ndjeshëm në stabilitetin e qëndrueshëm në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar Vuçiq.

Takimi i djeshëm i nivelit të lartë Kosovë-Serbi përfundoi pa sukses. Kryeministri Kurti ka thënë se u kushtëzua me themelimin e Asociacionit, për shkak të së cilit tha se ka refuzuar. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...