8.9 C
Pec
E premte, 31 Mars, 2023

I mbijetoi Luftës së Dytë Botërore dhe ishte fshehur nga nazistët, piktura shitet për çmimin marramendës

Një pikturë e realizuar nga Edvard Munch-i, që i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore, e fshehur në një hambar nga nazistët, së bashku me një version të “The Scream”, është shitur për 20 milionë dollarë.

Piktura “Dance on the Beach”, gati 4 metra, i përkiste norvegjezit Thomas Olsen, i cili e kishte vendosur atë në anijen që lundronte nga Oslo në Newcastle.

Pasi Gjermania pushtoi atdheun e tij në vitin 1940, Olsen e zbriti pikturën dhe e fshehu në një hambar në një pyll norvegjez, në mënyrë që nazistët të mos e gjenin. Olsen, i cili ishte një mik i Edvard Munch, fshehu edhe një version të pikturës së famshme “The Scream” atje.

Piktura “The Scream” u shit në vitin 2012 për një rekord prej 98 milionë paund. “Dance on the Beach” ishte ekspozuar vetëm dy herë që nga lufta dhe tani familja Olsen e shiti atë në ankandin e Londrës për 20 milionë dollarë. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...