13.7 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Ilir Bytyçi: Vuçiq është lider i krimit të organizuar

Presidenti i Serbisë, Vuçiq, nuk është president shteti, por është një lider i krimit të organizuar, ka thënë Ilir Bytyçi, vëllai i tre dëshmorëve Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyçi, luftëtarë të UÇK-së që u vranë nga forcat serbe.

Ai ka thënë për RTK se Serbia ka përgjegjësi për vrasjen e vëllezërve të tij.

“Në Kosovë nuk ka kriminelë lufte dhe kriminel të tjerë. Ata janë në Serbi dhe të gjithë janë në Parlamentin e Serbisë. Ka kriminel lufte, ka kriminel të krimit të organizuar dhe Vuçiq është bosi i bosëve. Ai ka dhënë shumë premtime për zbardhjen e vrasjes së vëllezërve të tanë dhe nuk e kam mbajt këtë premtimin. Ai është bos i krimit dhe bos i kriminelëve”, tha Iliri.

Ai po ashtu tregoi se kongresmenët amerikanë i kanë bërë të ditur Serbisë se nuk do të mund të hynë në BE, nëse nuk e zbardhin rastin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi.

Iliri ka treguar se SHBA ka vënë sanksione ndaj ish-oficerit të lartë të policisë serbe Goran Radosavleviq i njohur “Guri” dhe ndaj familjes së tij, si përgjegjës për vrasjet e tre vëllezërve Bytyçi në vitin 1999. /Njeshi&RTK/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...