19.7 C
Pec
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Imazhi i ri i galaktikave që pritet të përplasen, duke vendosur kështu edhe fatin e “Rrugës së Qumështit”

Një imazh i ri i teleskopit shfaq dy galaktika që do të përplasen pas një milion vjetëve – dhe parashikon fatin përfundimtar, të ngjashëm të galaktikës sonë “Rruga e Qumështit”.

Teleskopi Gemini North, i vendosur në majën e Maunakea në Hawaii, vuri re galaktikat spirale ndërvepruese rreth 60 milionë vite dritë larg në konstelacionin e Virgjëreshës.

Çifti galaktik NGC 4567 dhe NGC 4568, të njohura edhe si galaktikat Flutura, sapo kanë filluar të përplasen ndërsa graviteti i tërheq së bashku, transmeton Telegrafi.

Në 500 milionë vjet, dy sistemet kozmike do të përfundojnë bashkimin e tyre për të formuar një galaktikë të vetme eliptike.

Në këtë fazë të hershme, dy qendrat galaktike janë aktualisht 20 mijë vite dritë larg njëra-tjetrës dhe secila galaktikë ka ruajtur formën e saj të rrotave. Ndërsa galaktikat bëhen më të ngatërruara, forcat gravitacionale do të dërgojnë në ngjarje të shumta të formimit intensiv të yjeve. Strukturat origjinale të galaktikave do të ndryshojnë dhe shtrembërohen.

Me kalimin e kohës, ata do të kërcejnë rreth njëri-tjetrit në rrathë që bëhen gjithnjë e më të vegjël. Kjo valle e lidhur fort do të tërheqë dhe shtrijë rrjedha të gjata gazi dhe yjesh, duke përzier dy galaktikat së bashku në diçka që i ngjan një sfere.

Me kalimin e miliona viteve, kjo ngatërresë galaktike do të konsumojë ose shpërndajë gazin dhe pluhurin e nevojshëm për të shkaktuar lindjen e yjeve, duke bërë që formimi i yjeve të ngadalësohet dhe përfundimisht të pushojë.

Vëzhgimet e përplasjeve të tjera galaktike dhe modelimi kompjuterik u kanë dhënë astronomëve më shumë prova se bashkimet e galaktikave spirale krijojnë galaktika eliptike.

Pasi çifti të bashkohet, formacioni që rezulton mund të duket më shumë si galaktikë eliptike Messier 89, e vendosur gjithashtu në yjësinë e Virgjëreshës. Sapo Messier 89 humbi pjesën më të madhe të gazit të nevojshëm për të formuar yje, ndodhi lindja e yjeve. Tani, galaktika është shtëpia e yjeve më të vjetër dhe grupimeve të lashta.

Shkëlqimi i mëpasshëm i një supernova, i zbuluar për herë të parë në vitin 2020, është gjithashtu i dukshëm në imazhin e ri si një pikë e ndritshme në një nga krahët spirale të galaktikës NGC 4568. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...