0.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

India bën histori: Ul me sukses sondën kozmike në polin jugor të Hënës

Sonda kozmike e Indisë,  Chandrayaan-3 preku sipërfaqen e Hënës, duke e bërë Indinë vendin e parë që ul me sukses një anije kozmike pranë polit jugor të Hënës.
Të gjitha misionet e mëparshme në Hënë kanë qënë pranë ekuatorit – por eksplorimi i polit jugor është çelësi për kërkimin e ujit.
Shkencëtarët tani shpresojnë të vendosin një rover për të dërguar imazhe dhe të dhëna përsëri në Tokë /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...