9.1 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

India dhe Pakistani janë në prag të luftës!

India njoftoi fillimin e sulmeve ajrore kundër militantëve të vendosur në rajonin e Kashmirit, në territorin që administrohet nga Pakistani në përgjigje të sulmit vetëvrasës të javës së kaluar ku mbetën të vdekur 46 ushtarë indianë.

BBC raportoi se sulmet ajrore kishin për objektiv një kamp stërvitor të grupit “Jaish-e-Mohammad” në zonën Balakot.

India dhe Pakistani janë fuqi bërthamore dhe që ty dyja pretendojnë të gjithë Kashmirin, rajonin me shumicë myslimane.

Midis dy vendeve ka pasur tri luftëra dhe një konflikt të kufizuar që kur shpallën pavarësinë nga Britania në vitin 1947.

https://twitter.com/OfficialDGISPR/status/1100231826348617728
]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...