9.1 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Instagram në luftë me profilet e rreme

Shumë përdorues të Instagram u habitën kur panë se numri i pasuesve të tyre ra në mënyrë të konsiderueshme, së bashku me videot, fotot dhe storiet.

Aktualisht nuk ka informata zyrtare nga kjo kompani nëse ka nisur lufta kundër profileve të rreme, por sipas reagimeve të përdoruesve të cilët në rrjetet sociale ankohen se një numër i madh përcjellësish janë zhdukur brenda natës, duket se është përsëri rreth pastrimit të profileve me profile të rreme, transmeton KosovaPress.

Disa nga përdoruesit u lanë pa qindra-mijëra ndjekës në një kohë të shkurtër dhe sipas informacioneve të publikuara në Express.co.uk, disa njerëz të famshëm mbetën pa miliona pasues. 

Përveç numrit të reduktuar të njerëzve që i ndjekin në Instagram, përdoruesit gjithashtu ankohen për numrin e reduktuar të fotove, videove dhe tregimeve, dhe ata nuk marrin më një numër të madh miqsh dhe kërkesash për mesazhe si më parë.

Instagram vitin e kaluar njoftoi se po ndërmarrin një numër hapash që të kufizojnë aktivitetet e profileve të rreme, dhe zhvilloi një mjet të bazuar në mësimin e makinës që ndihmon për identifikimin e profileve të tilla dhe fshirjen e tyre nga rrjeti.

Numri i ndjekësve është shumë i rëndësishëm për një numër të madh të përdoruesve të Instagram-it, sidomos influencuesit që punojnë me markat dhe të ardhurat e të cilëve varen kryesisht nga numri i njerëzve që i ndjekin ato në atë rrjet.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...