17 C
Pec
E shtunë, 18 Maj, 2024

Irani thotë se do të ndryshojë doktrinën bërthamore dhe të ndërtojë bomba nëse ekzistenca e këtij vendi kërcënohet

Iranit do t’i duhet të ndryshojë doktrinën e tij bërthamore nëse ekzistenca e tij kërcënohet nga Izraeli, tha një këshilltar i udhëheqësit suprem të Iranit, Sayyid Kamal Kharrazi, duke ngritur shqetësime të reja për një armë bërthamore iraniane.

“Ne nuk kemi vendim për të ndërtuar një bombë bërthamore, por nëse ekzistenca e Iranit kërcënohet, nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse të ndryshojmë doktrinën tonë ushtarake”, tha Kamal Kharrazi, duke shtuar se Teherani tashmë ka sinjalizuar se ka potencial për të ndërtuar armë të tilla.

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ali Khamenei e ndaloi zhvillimin e armëve bërthamore në një fetva në fillim të viteve 2000, duke përsëritur qëndrimin e tij në vitin 2019 duke thënë: “Ndërtimi dhe grumbullimi i bombave bërthamore është i gabuar dhe përdorimi i tij është haram (e ndaluar fetarisht)… Edhe pse ne kemi teknologji bërthamore, Irani e ka shmangur me vendosmëri atë”.

Megjithatë, ministri i atëhershëm i Inteligjencës iraniane tha në vitin 2021 se presioni perëndimor mund ta shtyjë Teheranin të kërkojë armë bërthamore.

“Në rastin e një sulmi ndaj objekteve tona bërthamore nga regjimi sionist (Izrael), parandalimi ynë do të ndryshojë”, shtoi Kharrazi, i cili është një ish-ministër i Jashtëm. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...