14 C
Pec
E premte, 7 Maj, 2021

Ishte duke kërkuar krimba, në oborrin e shtëpisë gjeti fosilen e vjetër 500 milionë vjeçare

Një djalë 6-vjeçar që jeton në Angli, ka gjetur një fosil rreth 500 milionë vite të vjetër në oborrin e shtëpisë së tij, shkruan The Guardian.

Siddak Singh Jhamat që e quajnë Sid, për Krishtlindje kishte fituar një set pajisjesh për “gjah” të fosileve.

Pikërisht për këtë çështje edhe i përdori, kur doli në kërkim të krimbave në oborrin e tij, por doli në fund se kishte gjetur një fosil.

“Po gërmoja pasi ishte në kërkim të krimba kur hasa në tulla të vjetra, një copëz muri që ngjanë me brirët e kafshëve duke menduar mund të jetë edhe dhëmb… Por në fakt ishte një pjesë e koralit që quhet korali bri. Kam qenë shumë i emocionuar për këtë zbulim”, ka deklaruar Sid.

Babai i djaloshit, Vish Singh, ka thënë se i biri i tij ka gjetur rolin bri dhe disa copëza tjera të vogla në afërsi të tij, e të nesërmen sërish shkoi të njëjtin vend për të gërmuar dhe gjetur një “bllok të rërës së fortë”.

“Jemi befasuar që në oborrin tonë ka gjetur diçka të tillë. Në bllok ka pasur edhe guaska dhe diçka që quhet krinoid”, ka shtuar ai.

Singh ka arritur ta identifikoj bririn koral përmes një grup të fosileve në Facebook. Sipas të dhënave ka mundur ta kuptojë se bëhet fjalë për koralin Rugos, që vlerësohet të jetë i vjetër nga 251 deri në 488 milionë vite. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...