13.6 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Italia është mbretëresha e turizmit, dënime të rënda për shkeljen e nëntë rregullave

Rregullat po ndryshojnë vazhdimisht, kurse rregulla të reja vazhdimisht shfaqen dhe befasojnë

Kështu, rregullorja e re e diskutueshme që u prezantua në fillim të prillit parashikon një gjobë deri në 275 euro për vizitorët nëse e gjejnë veten duke qëndruar shumë gjatë në të ashtuquajturat “zona të kuqe” në kompleksin turistik magjepsës bregdetar të Portofino gjatë sezonit.

Lajmi u përhap në internet si një “ndëshkim për selfie”, dhe kryebashkiaku i qytetit reagoi me zemërim dhe sqaroi se dekreti ndalonte vetëm grumbullimin dhe qëndrim më të gjatë në pjesë të caktuara të vendit për arsye sigurie.

Kryebashkiaku Matteo Viacava tha se rregulli ishte i nevojshëm për të parandaluar njerëzit që të bllokonin trafikun ndërsa ndalonin për të bërë foto ose për të pozuar për selfie në Piazzetta (sheshin kryesor) shumë të fotografuar.

– Ne duam të shmangim situatat e rrezikshme të shkaktuara nga mbipopullimi – tha ai për The Times dhe shtoi se rregulli i ri “do t’i lejojë të gjithë të shijojnë bukurinë tonë”.

Këto dhe masa të tjera janë pjesë e një sërë rregullash të vendosura nga autoritetet e qyteteve italiane vitet e fundit, të cilat synojnë të trajtojnë problemin e krijuar për shkak të numrit të tepërt të turistëve, pra turizmit të tepërt. Nga ulja në shkallët spanjolle në Romë deri tek vizita në Venecia për një ditë pa rezervim paraprak dhe pa paguar një biletë, disa aktivitete të përditshme mund të çojnë në një gjobë deri në 1000 euro dhe një ndalim të përkohshëm në një zonë.

“Venecia duhet respektuar”, tha në atë kohë kryebashkiaku Luigi Bruniaro dhe shtoi se “njerëzit e keqarsimuar që mendojnë se mund të vijnë këtu dhe të bëjnë çfarë të duan, duhet të kuptojnë se falë policisë lokale do të kapen, ndëshkohen dhe do të dënohen dhe dëbohen”.

Vitin e kaluar, kryebashkiaku i Sorrentos tha se personat që veshin rroba banje dhe bikini ose ecin me gjoks të zhveshur nëpër qytet do të gjobiten.

– Jo më sjellje të pahijshme – tha ai, duke konfirmuar se gjobat do të shkojnë nga 25 deri në 500 euro nëse një turist zhvishet aty ku nuk duhet.

Italia ka qenë prej kohësh e varur nga turizmi masiv për të mbështetur ekonominë e saj.

Megjithatë, si shumë destinacione të njohura që po përmbyten me vizitorë ndërsa kërkesa për udhëtime rritet, autoritetet po theksojnë nevojën për të rimenduar se si vizitorët ndërveprojnë me trashëgiminë dhe infrastrukturën e Italisë.

Turistët janë të mirëpritur, por jo në kurriz të cilësisë së jetës dhe lëvizshmërisë së banorëve.

Nëse po planifikoni një udhëtim në Itali dhe nuk dëshironi të jeni ai person që mund të ofendojë vendasit, thjesht respektimi i Italisë dhe qytetarëve të saj duhet të jetë i mjaftueshëm për t’ju mbajtur larg telasheve.

Megjithatë, edhe vizitori më qëllimmirë mund të rrëshqasë herë pas here.

Me këtë në mendje, këtu është një përmbledhje e shkurtër e asaj që nuk duhet të bëni nëse jeni turist në pikat turistike më të vizituara në Itali.

Vendet historike dhe vendet arkeologjike në Itali janë pjesë e identitetit italian dhe rregullat janë të rrepta. Pra respektoni sa vijon:

Mos bëni foto brenda Kapelës Sistina në Vatikan.

Mos u ulni në shkallët spanjolle në Romë.

Mos u ulni dhe mos u shtrini para dyqaneve, monumenteve historike dhe urave, ka shumë të ngjarë të jeni larg.

Mos tërhiqni karroca, skuter ose valixhe me rrota në shkallët spanjolle në Romë.

Mos hani ose pini në vende të njohura në asnjë qytet.

Mos hani në rrugët e qendrës historike të Firences – Via de’ Neri, Piazzale Degli Uffizi, Piazza del Grano dhe Via Della Ninna – çdo ditë nga mesdita deri në 15:00 dhe nga 18:00 deri në 22:00, gjoba është deri në 500 euro.

Mos i ushqeni zogjtë në sheshin e Shën Markut në Venecia.

Mos merrni monedha nga shatërvani Trevi, aktiviteti është i ndaluar dhe mund të rrezikoni një gjobë të madhe.

Mos qëndroni shumë pranë shatërvanit të Trevit, autoritetet e qytetit në Romë kanë vite që mendojnë për vendosjen e gardheve mbrojtëse rreth monumentit historik. Edhe pse nuk janë ende në vend, duhet të silleni patjetër sikur janë.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...