29.9 C
Pec
E hënë, 15 Korrik, 2024

Izraeli sulmon në një shkollë në Gaza, vriten të paktën 16 persona

Të paktën 16 persona janë vrarë në një sulm ajror izraelit në një shkollë të OKB-së në Rripin e Gazës, thanë zyrtarët palestinezë.

Dhjetëra të tjerë mbetën të plagosur, përcjell klankosova.tv.

Ndërtesa po strehonte mijëra njerëz të zhvendosur në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi.

Izraeli sipas bbc, tha se kishte goditur disa “terroristë të Hamasit që vepronin në strukturat e vendosura në zonën e shkollës Al-Jaouni”.

Një burim lokal tha se objektivi ishte një dhomë që dyshohet se përdorej nga policia e Hamasit.

Një zëdhënëse e agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (Unrwa) tha se pretendimet ishin “shumë, shumë serioze” dhe duhet të hetohen.

Sulmi vjen ndërsa shpresat rriten se një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit është në horizont.

Izraeli ka njoftuar se do të dërgojë një ekip negociatorësh javën e ardhshme për të diskutuar një marrëveshje për lirimin e pengjeve me Hamasin.

Kjo vjen pasi një zyrtar i lartë i administratës amerikane tha se Hamasi kishte rënë dakord për “rregullime mjaft të rëndësishme” në pozicionin e tij në lidhje me një armëpushim të mundshëm.

Një burim i lartë i Hamasit i tha agjencisë së lajmeve Reuters të shtunën se grupi kishte rënë dakord të fillonte bisedimet për lirimin e pengjeve izraelitë 16 ditë pas fazës së parë të propozuar të një marrëveshjeje që synonte t’i jepte fund luftës në Gaza.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...