4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Izraeli tërheq të gjithë diplomatët nga Turqia

Izraeli tërhoqi të enjten të gjithë diplomatët e tij nga Turqia, përfshirë ambasadoren Irit Lillian, thanë burime të shumta me njohuri për këtë çështje për Middle East Eye.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Izraelit lëshoi një paralajmërim udhëtimi drejt Turqisë të martën, duke përmendur frikën se udhëtarët izraelitë mund të jenë në shënjestër. Ai u bëri thirrje të gjithë qytetarëve izraelitë në Turqi që të largohen sa më shpejt të jetë e mundur pasi ngriti këshillimin e tij të udhëtimit në nivelin më të lartë.

Tre burime të njohura me këtë çështje i thanë Middle East Eye se diplomatët u larguan të enjten për shkak të shqetësimeve të sigurisë dhe jo për shkak të një krize diplomatike midis dy vendeve.

Një burim vuri në dukje se këshillat e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Izraelit nuk i dallonin diplomatët nga qytetarët e zakonshëm izraelitë dhe kishin bërë thirrje që të gjithë izraelitët të largoheshin./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...