15 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Izraelitët tubohen dhe bëjnë thirrje për ndërtimin e vendbanimeve në Gaza

Dhjetëra mijëra protestues të ekstremit të djathtë në qytetin jugor të Sderot, në Izrael, të martën kanë bërë thirrje për ndërtimin e vendbanimeve në Rripin e Gazës.

Kjo ndodhi ndërsa retorika e krahut të djathtë mbi fushatën ushtarake të Izraelit në enklavë po merr vrull.

Njerëzit marshuan në një demonstratë “kthimi në shtëpi” për “vendosje të gjerë në Rripin e Gazës për të garantuar arritjet e luftës”, raporton CNN.

Organizatorët thanë se vendbanimi izraelit në Rripin e Gazës do të “korrigjonte gabimet e kaluara të Oslos dhe ‘shkëputjen’”,

Ata thanë gjithashtu se në protestë morën pjesë 50 mijë njerëz. Numri nuk mund të konfirmohej dhe policia izraelite nuk jep shifra të pjesëmarrjes në mitingje.

Ministri izraelit i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë Itamar Ben Gvir tha në tubim se zyrtarët duhet të punojnë drejt “inkurajimit të imigracionit.

Për të inkurajuar largimin vullnetar të banorëve të Gazës”. Një gjuhë e tillë ka nxitur akuza kundër izraelitëve të ekstremit të djathtë për avokimin e spastrimit etnik të palestinezëve në Gaza./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...