26.2 C
Pec
E hënë, 20 Shtator, 2021

Japonezët përsëri në fron, Toyota prodhuesi më i madh në botë i makinave

Toyota kaloi VW në vitin 2020 për sa i përket shitjeve të automjeteve dhe pas pesë vitesh mori përsëri kurorën si prodhuesi kryesor në botë me makinat më të shitura, pasi rënia e kërkesës për shkak të pandemisë së coronavirusit që goditi më shumë rivalin gjerman.

Toyota tha se shitjet e saj globale në grup si një e tërë ranë me 11.3 për qind në vitin 2020, në 9.528 milionë automjete, ndërsa Volkswagen Group regjistroi një rënie prej 15.2 për qind dhe dorëzoi 9.305 milionë makina.

Prodhuesit e makinave në të gjithë botën janë goditur rëndë nga kufizimet e coronavirusit të vendosura në të gjithë botën, të cilat kanë detyruar kompanitë e makinave të zvogëlojnë ose pezullojnë prodhimin në disa uzina.

Toyota, megjithatë, i mbijetoi pandemisë pjesërisht më mirë sepse Japonia, ose tregu i saj i brendshëm, si dhe rajoni aziatik ishin përgjithësisht më pak të prekur se Evropa dhe Shtetet e Bashkuara.

Ndërsa kërkesa për makina rikuperohet, veçanërisht në Kinë, Toyota, Volkswagen dhe prodhues të tjerë po garojnë për të marrë sa më shumë pjesë të tregut në segmentin në rritje të automjeteve të elektrizuara (makina hibride dhe plotësisht elektrike).

Toyota tha që pjesa e automjeteve të elektrizuara (hibride) që shiti vitin e kaluar u rrit në 23 për qind  të shitjeve të saj totale, nga 20 për qind në 2019. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...