2.9 C
Pec
E martë, 28 Nëntor, 2023

Japonia e interesuar për bashkëpunim politik dhe ekonomik me Kosovën

Ambasada e Japonisë në Kosovë do të hapet së shpejti, kanë paralajmëruar krerët e shtetit të Kosovës, të cilët e kanë pritur në takim Ministren e Shtetit për Punë të Jashtme të Japonisë, Toshiko Abe. Presidenti Thaçi ka falënderuar ministren Toshiko Abe për mbështetjen politike që Japonia i ka dhënë Kosovës në tri dekadat e fundit.

Përveç temave politike dhe ekonomike, në këtë takim është biseduar edhe për bashkëpunimin kulturor dhe sportiv. Presidenti Thaçi ka theksuar se Kosova me atletët e talentuar mezi pret të marrë pjesë në Lojërat Olimpike që do të mbahen në Tokio më 2020.

E Ministrja e Shtetit për Punë të Jashtme të Japonisë, Toshiko Abe, ka ofruar mbështetjen e Japonisë për Kosovën në të gjitha fushat. Ajo ka theksuar se shumë shpejt Japonia do të hapë edhe ambasadën e saj në Prishtinë, e cila do t’i lidhë edhe më shumë dy shtetet dhe dy popujt.

Me ministren japoneze, është takuar edhe kryeministri, Ramush Haradinaj.

“Kosova është falënderuese ndaj Japonisë për ndihmën e madhe që ia ka dhënë vendit në fusha me rëndësi jetike duke qenë një ndër donatorët kryesor dhe për këtë u jemi mirënjohës”, theksoi kryeministri Haradinaj.

Diplomatja japoneze, zëvendës-kryeministri Behgjet Pacolli dhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, më pastaj kanë bërë mbjelljen e fidanëve të qershive japoneze. Aty u tha se lulet e qershisë japoneze krijojnë ambient shumë të bukur dhe janë pjesë e kulturës së lashtë japoneze.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...