16 C
Pec
E martë, 30 Maj, 2023

Japonia e ndihmon me 7.6 miliardë dollarë Ukrainën

Volodymyr Zelenskyy ka falënderuar Japoninë dhe kryeministrin e saj për ndihmën financiare prej 7.6 miliardë dollarësh që i ka dhënë Ukrainës.

Japonia gjithashtu ka pranuar të shërojë disa ushtarakë të plagosur ukrainas dhe ka dërguar 100 kamionë shtesë.

Udhëheqësi ukrainas tha se ai informoi kryeministrin japonez, Fumio Kishida, mbi situatën në vijën e frontit dhe theksoi rëndësinë e mbajtjes së politikës së sanksioneve ndaj shtetit rus.

Kishida ka qenë forca shtytëse pas përzgjedhjes së Hiroshimës si vendi i samitit të G7-s, me një dilemë unike.

Nga njëra anë, ai është i prirur të promovojë vizionin e një bote pa armë bërthamore, i cili ka qenë prej kohësh një gur themeli i retorikës së tij politike.

Nga ana tjetër, ai është i vetëdijshëm për shqetësimin e përhapur të brendshëm mbi agresionin nga fqinjët e armatosur me armë bërthamore.

Akti i vështirë balancues i liderit japonez mund të shihet qartë në fokusin dërrmues të G7-s në ndërtimin e mbështetjes për mbrojtjen e Ukrainës kundër pushtimit të Rusisë të armatosur me armë bërthamore, i theksuar nga paraqitja personale e Zelenskyy në Hiroshima.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...