-2.9 C
Pec
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Jevtiq kërkon nga KFOR-i prani më të madhe në Shtërpcë

Kryetari i Komunës së Shtërpcës, Dalibor Jevtiq, sot ka takuar qytetarët e kësaj komune, me të cilët ka biseduar për gjendjen e sigurisë dhe më pas konkluzionet nga ky takim ia ka përcjellë komandantit të KFOR-it për rajonin perëndimor, kolonelit Ivan Marot.

“Përfundimi im është se situata është shumë e rëndë dhe serioze. Unë jam veçanërisht i shqetësuar për vazhdimin e narrativës rreth ngjarjeve të 6 janarit dhe përpjekjen për të justifikuar tentativën e vrasjes së djemve dhe të rinjve. Këtë ia kam përcjellë komandantit të KFOR-it për rajonin perëndimor. Takimi ishte i gjatë dhe i detajuar, të gjitha shqetësimet dhe informacionet që kanë qytetarët. I kërkova Kfor-it të rrisë prezencën e tij, duke kuptuar nivelin e kapaciteteve të pranisë së tyre në përgjithësi. Ata do të rrisin praninë e tyre në përputhje me rrethanat”, tha Jevtic.

Nga ana tjetër, siç shtoi ai, nga Policia e Kosovës do të kërkohet që të shtojë patrullimet në afërsi të shkollave krahas postblloqeve të përhershme kur të fillojë mësimi.

“Të shtohen patrullat ku fëmijët presin transportin publik për të shkuar në shkollë dhe në kohën kur fëmijët kthehen nga shkolla. Këto ishin kërkesat e qytetarëve”, tha Jevtiq.

Siç ka raportuar ai, në takimin me qytetarët janë bërë konkluzionet dhe kërkesat, të cilat do t’i dërgohen Kfor-it dhe Policisë së Kosovës dhe bëhet fjalë për shqetësime që kanë të bëjnë jo vetëm me sigurinë, por edhe me disa çështje të tjera.

“Po ashtu jemi marrë vesh që në ditët në vijim secili nga vendet në territorin e komunës së Shtërpcës të zgjedhë nga tre deri në pesë përfaqësues të cilët rregullisht do të mbajnë takime me mua dhe kolegët e mi për të gjitha temat për të cilat do të jenë kandidatë, pasi komuna e Shtërpcës kishte idenë që Kuvendi të thërriste një seancë të jashtëzakonshme, mirëpo qytetarët kërkuan që të organizohet një takim me ta, sot dhe nesër do të vazhdoj të bisedoj me njerëzit që munden dhe duhet të ndihmojnë për tejkalimin e gjithë kësaj situate dhe të sigurojmë siguri dhe paqe për qytetarët tanë dhe paqja është, në fund të fundit, interesi ynë më i madh”, tha Jevtiq./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...