29 C
Pec
E enjte, 20 Qershor, 2024

Jutarnji List: Milo Gjukanoviq mund të arrestohet në ditët në vijim

Milo Gjukanoviq, ish-presidenti dhe kryeministri shumëvjeçar i Malit të Zi, mund të arrestohet në ditët në vijim. Kështu raporton mediumi kroat Jutarnji List, duke iu referuar burimeve të mirëinformuara në Podgoricë të afërta me ish-liderin malazez.

Pra, sipas thashethemeve në Podgoricë, mediumi kroat raporton se prokuroria e shtetit, po përgatit këtë arrestim bombastik pasi dyshohet se ka arritur marrëveshje me Dushko Knezheviqin, një “biznesmen” i ekstraduar së fundmi nga Britania, i cili dyshohet se pranoi të bashkëpunonte dhe të ishte një “dëshmitar i mbrojtur i penduar”.

Sigurisht që e gjithë kjo është nën trefishin “gjoja” dhe “përfolur”, por Podgorica është një qytet i vogël dhe diçka e tillë nuk do të ishte diçka e papritur.

Së fundi, përfaqësuesit e opsionit radikal pro-serbo-prorus, Milan Knezheviq dhe duka çetnik Andrija Mandiq, tani në postin e kryetarit të Kuvendit, vazhdimisht në fjalimet e tyre parazgjedhore premtuan se do ta “lënë Gjukanoviqin pas hekurave”, dhe tani që kanë pushtetin e plotë në duart e tyre, ka mundësi që të kenë vendosur të ndërmarrin atë hap.

Kujtojmë se Milan Knezheviq dhe Andrija Mandiq u dënuan për pjesëmarrje në tentativën e grushtit të shtetit në vitin 2016, por vendimi nuk u zbatua asnjëherë dhe tani kur ka ndryshuar pushteti, procedurat gjyqësore po përsëriten.

Meqë ra fjala, Milo Gjukanoviq nuk mban më asnjë funksion politik; humbi në zgjedhjet presidenciale dhe la postin drejtues të Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), e cila ishte struktura drejtuese në Mal të Zi për mbi 30 vjet.

Përkatësisht, edhe para ekstradimit, ai ka reklamuar në disa media malazeze, ku ka thënë se është i gatshëm që t’i “ia jap prokurorisë” të gjitha provat që i ka kundër Milo Gjukanoviqit dhe të cilat i ka paraqitur dhe raportuar deri më tani.

Dushko Knezheviq ishte për një kohë të gjatë një nga “sipërmarrësit e afërt me grupin e atëhershëm në pushtet”. Ka disa procedime penale kundër Knezheviqit dhe ish-drejtori i Atlas Group është akuzuar në disa raste për mashtrim të klientëve të bankës së tij ose keqpërdorim të pozitës së tij, si dhe për krijimin e një organizate kriminale dhe pastrim parash. Mirëpo, sipas mediave malazeze, Dushko Knezheviq ka thënë edhe para ekstradimit se po vjen “në Mal të Zi me një çantë blu dhe përmbajtja e saj nuk do të jetë e mirë për shumëkënd”.

Përveç kësaj, arrestimet e fundit të ish-prokurorit special të shtetit Milivoj Katniq, i cili aktualisht është në grevë urie për këtë shkak, pastaj Zoran Lazovic, ish-zyrtar i lartë në MPB-në e Malit të Zi, dhe Jelena Peroviq, drejtoreshë e Agjencisë për Parandalim e Korrupsionit (ASK), janë një shenjë se po shtrëngohen gjithnjë e më shumë rreth vetë Milo Gjukanoviqit dhe se këto spekulime për Podgoricën mbajnë ujë.

Në mënyrë të rreptë, duket se objektivi i radhës mund të jetë Milo Gjukanoviq. Dhe e gjithë kjo gjoja është bërë nga Beogradi, pra nga zyra e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i cili definitivisht u nis për të “pushtuar Malin e Zi”, dhe burgimi i Gjukanoviqit dhe diskreditimi i tij përfundimtar korruptiv-kriminal do të ishte kurora e asaj “ndërmarrjeje”.

Në Mal të Zi ka kohë që zien dhe konflikti mes rrymës pro-serbe dhe pro-malazeze ka arritur kulmin. Për më tepër, një ndarje në rritje brenda opsionit pro-serb është evidente në kre me Kryetarin e Kuvendit dhe dukën çetnik Andrija Mandiq.

Kulmi i konfliktit, i cili nuk mund të fshihet më, erdhi për shkak të votimit të Malit të Zi për Rezolutën për Srebrenicën në OKB dhe vonesës së Rezolutës për Jasenovacin, e cila po përgatitet në Parlamentin malazez dhe ftohjes së marrëdhënieve me Bosnja dhe Hercegovina dhe Kroacia ditët e fundit, kur, për shembull, debitorët malazezë të rangut të lartë u ndaluan të vinin në pritjen me rastin e Ditës së Shtetësisë së Kroacisë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...