0.2 C
Pec
E martë, 30 Nëntor, 2021

Kamberi: Raporti i Progresit për Serbinë dëshmon se pushteti i Vuçiqit është destabilizues në Ballkanin Perëndimor

Deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka komentuar publikimin e Raportit të Progresit nga Komisioni Evropian për Serbinë.

Kamberi ka thënë se ky Raport e dëshmon se pushteti i presidentit serb Aleksandar Vuçiq mbetet faktor destabilizues për rajonin e Ballkanit Perëndimor.

“Raporti i sapopublikuar i Progresit i Komisionit Evropian për Serbinë dhe rajonin dëshmon se pushteti aktual i Presidentit Aleksandër Vuçiq nuk ka vullnet politik në njërën anë për demokratizim dhe evropianizim të vendit, e në anën tjetër mbetet faktor destabilizues për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Që nga shkeljet në të drejtat fundamentale të njeriut, trajtimit të drejtave të pakicave kombëtare, pasivizimit të adresave, gjuhës së urrejtjes nga zyrtarët e lartë, mungesën e demokracisë gjithëpërfshirëse, lirinë e shprehjes dhe përfshirjen e shqiptarëve në institucione, e deri te gjendja jostabile në Veriun e Kosovës, Bosnje dhe Herzegovinë, Mal të zi; me Serbinë si vektor destabiliteti të tyre, flasin më së miri për pushtetin e sotëm në Beograd”, thuhet në postimin e Kamberit.

Përfaqësuesi i shqiptarëve në Kuvendin e Serbisë e ka cilësuar si veprim inkurajues harmonizimin politik midis SHBA-së dhe BE-së rreth Ballkanit Perëndimor.

“Në anën tjetër, veprim inkurajues është harmonizimi i politikave rreth Ballkanit Perëndimor midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, të shprehur sot përmes kumtesës së përbashkët të Sekretarit Amerikan të Shtetit, z.Anthony Blinken dhe Përfaqësuesit të BE-së për Politikë të Jashtme, z.Josep Borell”, ka shkruar Kamberi./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...