20 C
Pec
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Kaq anije ukrainase me grurë kanë arritur në Turqi

Katër anije mallrash lundrojnë nga Ukraina: zyrtarë turq dhe ukrainas

OKB-ja dhe Turqia ndërmjetësuan një marrëveshje për zhbllokimin e porteve të Ukrainës muajin e kaluar pas paralajmërimeve të OKB-së për urinë.

Katër anije që transportonin produkte ushqimore ukrainase lundruan nga portet ukrainase të Detit të Zi si pjesë e një marrëveshjeje për të zhbllokuar eksportet detare të vendit, thanë zyrtarët ukrainas dhe turqë, raporton Al Jazeera.

Katër transportuesit me shumicë ishin të ngarkuar me pothuajse 170,000 ton misër dhe produkte të tjera ushqimore, tha Autoriteti i Porteve Detare të Ukrainës (USPA) në Facebook të dielën.

Rifillimi i eksporteve të grurit po mbikëqyret nga një Qendër e Përbashkët Koordinuese (JCC) në Stamboll, ku po punon personeli rus, ukrainas, turk dhe i Kombeve të Bashkuara.

OKB-ja dhe Turqia ndërmjetësuan marrëveshjen muajin e kaluar pas paralajmërimeve të OKB-së për shpërthime të mundshme të urisë në pjesë të botës për shkak të ndalimit të dërgesave të grurit nga Ukraina që kishin shtrydhur furnizimet dhe kishin çuar çmimet në rritje.

Të shtunën, një anije me flamur të huaj mbërriti në Ukrainë për herë të parë që nga fillimi i luftës në shkurt për t’u ngarkuar me grurë, tha Ministri i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.

“Po kalojmë gradualisht në vëllime më të mëdha të punës. Ne planifikojmë të sigurojmë aftësinë e porteve për të trajtuar të paktën 100 anije në muaj në të ardhmen e afërt, “tha ai në Facebook të dielën./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...