20.5 C
Pec
E martë, 6 Qershor, 2023

Kariç godet Vuqiçin: Kë e mbron Rusia, ka mbaruar

Bogoljub Kariç i lindur në Pejë, sot biznesmen dhe udhëheqës i ‘Lëvizjes së Forcave Serbe’, i cili ishte në mesin e individëve kundër të cilëve BE vendosi sanksione për shkak të Rusisë dhe Bjellorusisë, tha se angazhimi Serbi-Rusi është një gabim i madh dhe se ukrainasit nuk janë ndryshe nga ne.

Ai deklaroi se  qëndron prapa asaj që deklaroi në vitin 2004, që është se “kë e mbron Rusia dhe e ushqen Koshtunica, ai ka mbaruar”.

Bogoljub Kariq ka qenë i ftuar në TV K1 dhe ka folur ndër të tjera për marrëdhëniet mes Rusisë dhe Serbisë se në cilën rrugë nuk duhet të shkojë Serbia, për Kosovën dhe tema të tjera.

“Ukrainasit nuk janë më të largët me ne se rusët. Për ne serbët është saktësisht e njëjta gjë. Tani është propagandë, media po bën të vetën. Sot, kur na lidhin me Rusinë dhe përpiqen të na shtyjnë bashkë me rusët, është një gabim i madh. Obrenoviçët tanë ishin properëndimorë, perandori i Austro-Hungarisë dërgoi një tren floriri për princin tonë Milloshin. Nga Karagjorgjeviq, ne po kalojmë në një opsion pro-rus”, tha Kariç.

Ai shtoi se, edhe pse punon më shumë në Lindje sesa në Perëndim, opsioni properëndimor është “më i madh” (më afër) me të sesa opsioni pro-lindor.

“Njerëzit janë shumë të gabuar, ata nuk e njohin fare Rusinë, ata nuk e njohin atë popull. Ky operacion special, siç e quajnë ata, i shërben kryesisht Rusisë për të rregulluar brendësinë e vendit të saj. Kjo i shërben udhëheqjes ruse sesi të organizojë shtetin rus, të kthejë në vendin e tyre njerëzit e humbur në komunizëm dhe në disa ndryshime të dështuara demokratike që ndodhën me Jelcinin. Tani po punojmë për ta forcuar atë, për të shtypur atë pjesë të korrupsionit, që është e pabesueshme”, tha Kariq.

Ai deklaroi se kur Putini doli në luftë, nëse do të kishte vënë në shënjestër Shtabin e Përgjithshëm dhe qendrën që e menaxhonte atë, gjithçka do të kishte përfunduar shpejt.

“Por ata zgjodhën stërvitjen. Kjo është një stërvitje ushtarake, ku vdesin njerëz për fat të keq, një tragjedi e paprecedentë, veçanërisht të pafajshmit. Dhe ushtarët janë të pafajshëm. Ai i riu ka shkuar të mbajë pushkë, se është ushtar ose se është mobilizuar”, tha kreu i PSS.

“Shkoni me rusët, shkoni me rusët”. Unë fola në vendin tuaj dhe në fushatën e vitit 2004, kur kandidoja për president, – të cilin Rusia e mbronte dhe e ushqente, Koshtunica. Ai e ka mbaruar. Kjo është e vërteta e ashpër për ju. Kështu po bëjnë rusët sot në Ukrainën lindore. Nga njëra anë, qeveria ukrainase u bën presion, i arreston në rrugë, i dërgon në luftë kundër popullit të tyre dhe nga ana tjetër, pala ruse po ecën përpara. Nuk ka fat atje”, tha Kariq.

Ai tha se popullin shqiptar e kemi parë gjithmonë ndryshe, se i kemi veçuar, i kemi sulmuar dhe se tani po na kthehet.

“Duhet të kuptojmë se duhet të kemi marrëdhëniet më të mira me shqiptarët nga Kosova… Pavarësisht dallimeve që kemi sot, duhet të kthejmë një fletë të re dhe të shohim se si dhe çfarë duhet bërë më pas. Sot Shqipëria është një partner i mirë strategjik i Serbisë, ashtu si edhe Hungaria. Këtë duhet ta bëjmë edhe me Prishtinën. Beogradi dhe Prishtina duhet të kenë marrëdhënie sikur të ishin njerëzit më të afërt dhe partnerët më të mirë. Në atë rast populli serb do të mbrohet qind për qind. Gjithçka tjetër nuk funksionon”, tha Kariç./Njeshi&RADIO 1/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...