16.1 C
Pec
E mërkurë, 7 Qershor, 2023

Karota ndihmon në kontrollin e diabetit

Katotat përmbajnë plot antioksidante dhe fitokimikatet, të cilat ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe kështu nuk do të keni probleme shëndetësore.

Rreth një e katërta e karbohidrateve në karota është sheqeri, por sasia e karbohidrateve është relativisht e vogël.

Sipas Harvard Health, indeksi glicemik i karotave është 39, që do të thotë ndikimi në sheqerin në gjak është mjaft i ulët.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...