17.4 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Kartëmonedha CHF 1,000 është një nga më të lartat në botë

Më shumë se gjysma e të gjithë parave të gatshme zvicerane në qarkullim, pothuajse 50 miliardë CHF (56 miliardë dollarë), mbahen në kartëmonedha CHF 1,000, megjithëse një pjesë e konsiderueshme e këtyre kartëmonedhave mund të jenë në vende të tjera, sipas Zëvendës Presidentit të Bankës Kombëtare Zvicerane (SNB) Martin Schlegel.

“Ne supozojmë se një pjesë e mirë po qarkullon edhe jashtë vendit dhe përdoret për të ruajtur vlerën”, tha Schlegel për revistën Die Volkswirtschaft. “Ky është një kompliment dhe një votë besimi për Zvicrën dhe SNB-në: njerëzit besojnë se paratë tona do të ruajnë vlerën e tyre”.

Kartëmonedha 1000 CHF është një nga kartëmonedhat me prerje më të lartë në botë. Në zonën fqinje të euros, perceptimi se paratë e letrës me vlerë të lartë ndihmojnë aktivitetin kriminal, bëri që Banka Qendrore Evropiane të ndalonte lëshimin e kartëmonedhës së saj prej 500 euro në vitin 2019. SNB ka thënë se nuk ka plane të ndërpresë kartëmonedhën e saj më të madhe.

Vlera e përgjithshme e bonove zvicerane është “rritur fuqishëm” në më shumë se 90 miliardë CHF gjysmë viti më parë, shtoi Schlegel. Kjo do të thotë se përdorimi i parave të gatshme u rikuperua nga një rënie pasi banka qendrore e Zvicrës ngriti normat e interesit përsëri në territor pozitiv shtatorin e kaluar. Në tetor, totali ishte 81 miliardë CHF, tha më parë Schlegel.

Schlegel shprehu besimin se konsumatorët do të vazhdojnë të përdorin para të gatshme edhe pse metodat e pagesës dixhitale bëhen më të njohura. Ai është kritik ndaj masave për t’i bërë faturat dhe monedhat më tërheqëse, si detyrimi i dyqaneve të pranojnë para në dorë ose subvencionimi i instalimeve të ATM-ve.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...