11 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Kasti i Denzel Washingtonit si Hannibali ngjall polemika mbi racën në Tunizi

Një vendim për të luajtur aktori, Denzel Washington në rolin e gjeneralit antik kartagjenas, Hannibal, në një film të ardhshëm të Netflix, ka ndezur një debat të vogël por të nxehtë në Tunizi, vendlindja e gjeneralit ushtarak.

Pas një polemike të ngjashme mbi racën dhe përfaqësimin në Egjiptin e afërt mbi një dokumentar Netflix për Kleopatrën, gazetat tuniziane, mediat sociale dhe madje edhe sallat e parlamentit kanë parë diskutime mbi ngjyrën e lëkurës së udhëheqësit të vdekur prej kohësh.

Gazeta tuniziane e lajmeve në gjuhën franceze, La Presse, botoi një artikull duke thënë se kasti krijoi “një gabim historik”, ndërsa në mediat sociale, disa përdorues akuzuan Netflixin për promovimin e “kulturës së zgjimit”.

Një peticion në internet i nënshkruar nga një mijë e 300 njerëz i kërkoi Netflix-it të “anulonte pseudo-dokumentarin” dhe i bëri thirrje ministrisë së kulturës që “të ndërmarrë veprime kundër përpjekjes për të vjedhur historinë tonë”, shkruan Guardian.

Hannibal, i lindur në Kartagjenë, afër Tunisit të sotëm, konsiderohet nga shumë njerëz si një nga udhëheqësit më të mëdhenj ushtarakë të historisë. Gjatë luftës kundër romakëve në vitin 218 para Krishtit, ai udhëhoqi trupat e tij dhe elefantët e luftës afrikane nëpër një kalim të lartë në Alpe për të goditur Romën nga veriu.

Për 15 vjet, ai shkatërroi tokën dhe njerëzit, por nuk arriti kurrë të merrte Romën dhe përfundimisht u detyrua të kthehej në Afrikën e Veriut.

Ngjyra e lëkurës së Hannibal nuk dihet. Historianët e botës së lashtë mesdhetare pajtohen kryesisht se ai ishte me prejardhje fenikase – një rajon që përfshin Libanin dhe Sirinë moderne – megjithëse ai jetoi gjatë një kohe perandorish të mëdha dhe përzierjesh./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...