21 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Kelmendi: Një ndër objektivat e Prokurorit të Shtetit mbetet luftimi i veprave penale kundër mjedisit

Ushtruesi i Detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Besim Kelmendi, në konferencën e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), dhe Programit të Punëve të Brendshme të Bashkimit Evropian me temë “Ndërgjegjësimi për krimin mjedisor”, theksoi angazhimin e institucionit të Prokurorit të Shtetit në luftimin e të gjitha veprave penale kundër mjedisit, me ç’rast potencoi faktin se në secilën prokurori themelore janë të caktuar prokurorët koordinatorë për këto vepra penale.

Po ashtu, U.D. Kryeprokurori i Shtetit, gjatë adresimit të tij ka folur edhe për rëndësinë e bashkëpunimit dhe bashkëveprimit ndër-institucional për mbrojtjen e pyjeve, lumenjve dhe mjedisit në përgjithësi, bëhet e ditur në njoftimin për shtyp të ZKPSH-së./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...