20.9 C
Pec
E hënë, 15 Prill, 2024

Këpucët komode mbrojnë shëndetin e organizmit

Vera është kohë e mrekullueshme për të bërë eksperimente në veshje.

Këpucët gjithmonë e kompletojnë veshjen tuaj, por çdo here duhet ta  kemi parasysh se këpucët tuaja nuk duhet ta plotësojnë vetëm veshjen tuaj, por ato duhet të jenë edhe të përshtatshme për këmbët tuaja.

Këpucët në formë trekëndëshi

Këmbët e gjera nuk do të ndjehen reahat në këto lloj këpucësh. Ato janë shumë të shtrënguara dhe do të vënë shumë presion mbi këmbët tuaja. Askush nuk dëshiron të jetë i shtrydhur.  Kjo mund të çojë në gjëra të tilla si dhimbje nervore. Pra, para se të bleni një palë këpucë të bukur në modë, kontrolloni për të parë nëse këmbët tuaja ndihen krejtësisht të rehatshme brenda tyre

Këpucët me një gisht

Duken  të mrekullueshme për verë dhe plazh. Por le t’i shqyrtojmë më mirë ato dhe të shohim nëse kjo është e vërtetë. Para së gjithash, nuk mund t’i quani të rehatshme, sepse ato ngacmohen midis gishtërinjve dhe shkaktojnë dëme të lëkurës. Së dyti, veshja e tyre mund të çojë në anomalitë në këmbët dhe gjunjët, sepse këmbët tuaja nuk mbështeten siç duhet. Gjithashtu, ndërsa ecni, këmbët tuaja mund të ndihen të lodhur më shpejt dhe është shumë e vështirë për të qëndruar në këmbë

Taka  të larta mund të shkaktojnë dëme nervore.

Po, gratë duan taka të larta sepse duken të mëdha dhe i bëjnë ato të ndihen tërheqëse, por dëmi mund të jetë më i madh se sa mendoni. Mbajtja e takave të larta shpesh çon në shtrembërime, gishtërinj të ngulitur, dëmtime nervore dhe dhimbje të ulët mbrapa këmbëve.Për të hequr qafe këto probleme, këshillohet të siguroheni që takat tuaja të përditshme nuk janë më të larta se 3 cm. Dhe mbani mend që gjithmonë mund të ndryshoni këpucët tuaja në zyrë, nëse nuk mund të kaloni një ditë pa këmbë më të gjata

Këpucë shumë të rrafshëta.

Kjo mund të jetë e habitshme, por këpucë të sheshta mund të dëmtojnë këmbët tuaja. Kjo ndodh për shkak se ato nuk kanë asnjë përkrahje në hark që vë presion mbi fasadën e shputës. Si rezultat, ju keni dhimbje në gjunjë dhe mbrapa.Por nuk ka nevojë të heqësh qafe këpucët e tua të sheshta. Ju mund të blini ato vetëm pak më të larta që do të rregullojnë pozicionin e këmbëve tuaja.

Këpucë që janë shumë të lehta dhe të buta për vrapim

Kjo eshte e drejte! Veshni këpucët vrapuese vetëm kur vraponi. Nëse i mbani ato çdo ditë, mund të dëmtoni këmbët tuaja sepse janë thjesht shumë fleksibile dhe të buta.Për shembull, këpucët atletike me fonde më të forta janë shumë më të sigurta.Këmbët tona kanë nevojë për më shumë kujdes, sepse duhet të jenë në gjendje të përkulen në një farë mënyre.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...