9 C
Pec
E premte, 7 Maj, 2021

Këshilla praktike për largimin e gëlqeres dhe mykut nga banja


Ka shumë mjete me të cilat mund të hapni vrimat në kokën e dushit, por Carolyn Forte, drejtoreshë e Institutit Good Housekeeping, thotë se ju duhen vetëm disa përbërës që tashmë i keni në kuzhinë. Ajo zbuloi për portalin Good House Keeping një trik të vogël që do ta bëjë më të lehtë për të gjithë për të pastruar shkallën e ngurtë të gëlqeres.Si të pastroni një kokë dushi:

Fshini sa më shumë shtresa gëlqereje të thatë rreth dhe jashtë vrimave në kokën e dushit, duke përdorur një sfungjer me një anë gërryese.

Përzieni ujë dhe uthull alkooli në përmasa të barabarta dhe vendoseni në një qese plastike.

Vendoseni këtë qese me një përzierje uji dhe uthulle rreth kokës së dushit në mënyrë që vrimat të zhyten në lëng dhe mbërtheni qesen me një gomë ose spango në zorrën e dushit.

Lëreni kokën e dushit në lëng për të paktën 15 deri në 20 minuta (nëse keni mundësi, lëreni deri në një orë).

Hiqeni qesen dhe fshijini depozitat e shkrira. Lëreni ujin e nxehtë dhe lëreni ujin të heqë shkallën që është grumbulluar në vrima.

Si të hiqni mykun nga banja?

Përbërësit:

Uthull alkoolike e bardhë

Pluhur larës

Zbatimi: Përzieni këta dy përbërës në të njëjtat përmasa dhe vendoseni pastën që rezulton në sipërfaqet ku është shfaqur kallëpi. Lëreni përzierjen të veprojë për 10 minuta dhe më pas pastroni mykun me një sfungjer. Pasta ka një aromë të lehtë, e cila zhduket pas disa orësh dhe banjo shkëlqen me pastërti, shkruan Perfect Ask./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...