11.6 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së: Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë krah popullit të Izraelit

Në një deklaratë të lëshuar të shtunën, zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA,  Adrienne Watson tha se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë  krah popullit të Izraelit.

Irani ka nisur një sulm ajror kundër Izraelit. Presidenti Biden po përditësohet rregullisht për situatën nga ekipi i tij i sigurisë kombëtare dhe do të takohet me ta këtë pasdite në Shtëpinë e Bardhë.

“Ekipi i tij është në komunikim të vazhdueshëm me zyrtarët izraelitë, si dhe me partnerë dhe aleatë të tjerë. Ky sulm ka të ngjarë të shpaloset për disa orë.

Presidenti Biden ka qenë i qartë: mbështetja jonë për sigurinë e Izraelit është e hekurt. Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë me popullin e Izraelit dhe do të mbështesin mbrojtjen e tyre kundër këtyre kërcënimeve nga Irani”, tha ajo.

Irani ka kërcënuar me hakmarrje kundër Izraelit për një sulm në konsullatën iraniane në Siri më 1 prill, në të cilin u vranë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, duke përfshirë dy gjeneralë dhe duke shkaktuar frikë se një klimë tashmë e paqëndrueshme në Lindjen e Mesme, me Izraelin dhe Hamasin në Gaza në luftë, shpejt mund të zgjerohet më tej./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...