13.1 C
Pec
E mërkurë, 17 Prill, 2024

KFOR-i pas patrullimit të forcave serbe afër kufirit të Kosovës: Situata e qetë, por mbetet e brishtë

Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, lidhur me patrullimin e ushtrisë serbe në afërsi të kufirit me Kosovën, ka thënë se për momentin situata është e qetë, por mbetet e brishtë.

Kryeministri Albin Kurti kishte njoftuar se të enjten gjatë ditës janë vërejtur njësi të specializuara të ushtrisë së Serbisë disa metra larg kufirit me Kosovën.

Me anë të disa pamjeve të publikuara në faqen zyrtare në Facebook, Kurti ka thënë se këta trupa janë parë në afërsi të fshatit Banje të Zubin Potokut.

Në përgjigjen e KFOR-it për Dukagjinin, përmendet se pas tensioneve të fundit, janë dislokuar rreth 1 mijë trupa shtesë në Kosovë dhe se është trefishuar prania e trupave ushtarak në veri të vendit.

“Pas tensioneve të fundit, ne dislokuam rreth 1000 trupa shtesë në Kosovë dhe rritëm qëndrimin e KFOR-it në veri të Kosovës. Gjithashtu kemi trefishuar numrin e patrullave, duke përfshirë edhe përgjatë vijës kufitare administrative. Prandaj, KFOR-i ka një prani fleksibil dhe të dukshme në mbarë Kosovën, gjë që i mundëson misionit tonë të monitorojë nga afër çdo zhvillim të rëndësishëm të sigurisë dhe t’i përgjigjet të gjitha situatave që ndikojnë në një mjedis të sigurt dhe të sigurt. Qëllimi ynë është të parandalojmë përshkallëzimin dhe jemi të gatshëm dhe të pajisur për të marrë të gjitha masat e nevojshme për të përmbushur mandatin tonë të OKB-së për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes”, thuhet në përgjigjen e KFOR-it.

Ndër të tjera, KFOR-i beson se të gjitha palët duhet të përmbahen nga përshkallëzimi i veprimeve.

“Ne besojmë se të gjitha palët duhet të përmbahen nga veprimet përshkallëzuese dhe retorika përçarëse dhe të angazhohen në mirëbesim në dialogun e lehtësuar nga BE. Siç tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë vizitës së tij në rajon nëntorin e kaluar, “stabiliteti varet nga të gjitha palët që zgjedhin dialogun dhe diplomacinë në vend të konfliktit dhe dhunës”, thuhet në përgjigjen e KFOR-it./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...