15.8 C
Pec
E hënë, 25 Shtator, 2023

KFOR vendos trupat në afërsi të Manastirit të Deçanit dhe Krushevës

KFOR- i ka njoftuar se do të zhvillojë një trajnim ushtarak rutinor në Jug të Kosovës, nga 5 deri më 7 shtator.

Ushtarët dhe automjetet e KFOR-it do të vendosen në afërsi të Krushevës dhe Manastirit të Deçanit.

“Aktivitetet stërvitore do të përfshijnë lëvizje si ditën ashtu edhe natën nga toka. Do të ketë gjithashtu autokolona mjetesh ushtarake të përbëra nga pajisje të rënda inxhinierike që do të udhëtojnë në rrugët kryesore dhe dytësore brenda zonës.”

KFOR ka thënë se këto ushtrime po i zhvillon për qëllime të trajnimit dhe provave dhe për të siguruar përgjigje të sigurt dhe në kohë kurdo që kërkohet.

“KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes, për të mirën e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë.”

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...