11.3 C
Pec
E diel, 3 Mars, 2024

KFOR’i publikon fotografi të ushtarëve italianë duke patrolluar përgjatë kufirit me Serbinë

KFOR’i italian në Kosovë ka kryer patrullime operative përgjatë kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me qëllim monitorimin e territorit dhe sigurimin e një kornize adekuate të sigurisë.

Për këtë patrullim ka treguar të hënën KFOR’i në Kosovë.

”KFOR është gjithmonë i përkushtuar për të mbështetur paqen, bashkëpunimin dhe përparimin për të gjithë njerëzit që jetojnë në #Kosovë, si mandat i tij i bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Bashkuar të vitit 1999, duke kontribuar në ruajtjen e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes”, thuhet në njoftim.

Situata në Veriun e Kosovës ka qenë e tensionuar, sidomos gjatë viteve të fundit.

Më 24 shtator të vitit të kaluar ka pasur një sulm terrorist në veri të Kosovës ku u vra polici Afrim Bunjaku. Përgjegjësinë për sulmin e kishte marrë Milan Radojçiq, atëherë nënkryetar i Listës Serbe, i kërkuar nga autoritetet e Kosovës. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...