8.1 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Kili, Argjentina,Paraguai dhe Uruguai do të kandidojnë për organizimin e Mundialit 2030

Në 100 vjetorin e organizimit të Mundialit të parë Kili , Argjentina ,Paraguai dhe Uruguai , dëshirojnë të organizojnë kampionatin Botëror të viti 2030 , në shënim të kësaj ngjarje të rëndësishme për futbollin që filloj në pikrisht në Uruguai.

Fillimisht ishte paraprë që Argjentina ,Paraguai dhe Uruguai të kandidojnë për të marrë organizimin e botërorit të viti 2030 por më vonë kësja ideje iu bashkangjit edhe Kili.Të katër këto federata pritet që shpejtë të paraqesin kandidaturën në FIFA , me arsyetim se në 100 vjetorin e fillimit të garave të kupës së Botës të organizohet Mundiali pikirisht në vendin edhe ku ka filluar kjo garë e madhe .

Drejtuesit e këtyre katër federatave kanë shprehur gatishmërin e bashkëpunimit të ndërsjellë në organizimin e Mundialit por deri me tani ende zyrtarisht nuk kanë paraqitë kandidatur në FIFA.

Interesim për organizimin e botërorit të viti 2030 , kanë shprhur edhe Maroko ,Spanja dhe Porgualia, Sërbia , Greqia si dha Bullgaria e Rumania së bashku.

Kampionati i ardhëshëm botëror do të organizohet në Katar në vitin 2022 , ndërsa katër vite me vonë organizatorë të Mundialit do të jenë SHBA ,Meksiko dhe Kanada.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...