4.9 C
Pec
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Kim i Koresë së Veriut shkarkon gjeneralin e lartë, bën thirrje për përgatitje lufte

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka zëvendësuar gjeneralin më të lartë të ushtrisë dhe bëri thirrje për më shumë përgatitje për mundësinë e luftës, një nxitje në prodhimin e armëve dhe zgjerimin e stërvitjeve ushtarake, raportoi media shtetërore KCNA të enjten.

Kim i bëri komentet në një takim të Komisionit Qendror Ushtarak, i cili diskutoi “planet për kundërmasa për të frenuar armiqtë e Koresë së Veriut”, të cilët nuk i përmendi, thuhet në raport, shkruajnë mediat e huaja.

Gjenerali më i lartë i vendit, shefi i Shtabit të Përgjithshëm Pak Su Il u “shkarkua”, raportoi KCNA, pa dhënë detaje.

Ai kishte shërbyer në detyrën e tij për rreth shtatë muaj.

Pak u zëvendësua nga gjenerali Ri Yong Gil, i cili më parë shërbeu si ministër i mbrojtjes i vendit, si dhe komandant i lartë i trupave të tij konvencionale.

Ri ka shërbyer më parë edhe si shef i shtabit të ushtrisë.

Kur ai u zëvendësua në vitin 2016, shkarkimi i tij dhe mungesa e mëvonshme nga ngjarjet zyrtare shkaktuan raportime në Korenë e Jugut se ai ishte ekzekutuar.

Ai u rishfaq disa muaj më vonë, kur u emërua në një post tjetër të lartë.

Kim gjithashtu vendosi një objektiv për zgjerimin e kapacitetit të prodhimit të armëve, thuhet në raport, pa dhënë detaje.

Javën e kaluar ai vizitoi fabrikat e armëve ku bëri thirrje për të ndërtuar më shumë motorë raketash, artileri dhe armë të tjera.

Fotografitë e publikuara nga KCNA treguan Kim duke treguar Seulin dhe zonat përreth kryeqytetit të Koresë së Jugut në një hartë.

Ndryshe, Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Korenë e Veriut se i ofron armë Rusisë për luftën e saj në Ukrainë, duke përfshirë predha artilerie, raketa dhe raketa.

Rusia dhe Koreja e Veriut i kanë mohuar këto pretendime.

Kim gjithashtu bëri thirrje që ushtria të kryejë stërvitje me armët dhe pajisjet më të fundit të vendit për t’i mbajtur forcat e saj gati për luftim, thuhet më tej në raport./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...