17.2 C
Pec
E mërkurë, 20 Tetor, 2021

Kina liron dy shtetas kanadezë në shkëmbin të drejtoreshës së Huaweit

Dy shtetas kanadezë të ndaluar nga Kina për më shumë se 1.000 ditë kanë lënë hapësirën ajrore kineze dhe do të kthehen në Kanada herët në mëngjes, njoftoi kryeministri kanadez, Justin Trudeau pasi u arrit një marrëveshje të premten më herët midis SHBA-së dhe CFO Huawei Technologies, Meng Wanzhou për t’i dhënë fund çështjes kundër saj.

Ish-diplomati Michael Kovrig dhe biznesmeni Michael Spavor, të cilët u bënë të njohur në Kanada si “dy Michael”, u arrestuan në Kinë vetëm disa ditë pasi policia e Vankuverit arrestoi CFO të Huawei Technologies, Meng Wanzhou, gjithashtu vajza e themeluesit, në muajin dhjetor të vitit 2018.

Menjëherë pasi Trudeau njoftoi kthimin e tyre në Kanada, mediat atje raportuan se Meng fluturoi për në Kinë pasi arriti një marrëveshje me autoritetet amerikane, raporton cnn.

“Dymbëdhjetë minuta më parë Michael Kovrig dhe Michael Spavor u larguan nga hapësira ajrore kineze dhe janë duke shkuar për në shtëpi. Këta dy njerëz kanë kaluar një situatë tepër të vështirë, por është një lajm frymëzues dhe i mirë për të gjithë ne që ata janë duke shkuar për në shtëpi dhe familjet e tyre”, tha Trudeau.

Më herët të Premten, mediat botërore raportuan se CFO i Huawei Meng Wanzhou kishte arritur një marrëveshje me prokurorët amerikanë për të mbyllur një çështje kundër saj lidhur me akuzat për mashtrim dhe shkelje të sanksioneve amerikane kundër Iranit.

Marrëveshja vlen vetëm për Meng, dhe Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka njoftuar se po përgatitet për një gjyq kundër Huawei. Meng lejon që marrëveshja të largohet nga Kanadaja pasi kaloi gati tre vjet në arrest shtëpie në Kanada./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...