15.2 C
Pec
E premte, 2 Qershor, 2023

Kina po ndalon papritmas disa koncerte dhe ngjarje publike?

Një koncert i së shtunës në natyrë ishte menduar të niste herët pasdite në një periferi të Pekinit pranë aeroportit, me 10 performanca Live, duke përfshirë interpretues të huaj, duke luajtur “muzikë akustike për të qetësuar shpirtin tuaj”.

Por ai nuk filloi kurrë.

Pranë kabinave që shisnin ushqime dhe birra, frekuentuesit e festivalit kishin filluar të mblidheshin mbi batanije ose karrige të palosshme, duke shijuar erën dhe lirinë nga kufizimet e shkaktuara nga COVID-19, kur u shfaqën oficerët e policisë, për të folur me organizatorët.

Pak minuta më vonë, një vullnetar doli në skenë dhe tha se ngjarja po shtyhej për arsye të paparashikuara.

Kështu, organizatorët thanë se policia i kishte urdhëruar ata të lironin ambientet.

Dhe siç vlerësojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, incidenti është një nga një valë e pazakontë anulimesh ose mbylljesh të papritura ngjarjesh në javën e kaluar në të gjithë vendin që duken të palidhura me njëra-tjetrën.

Një shpjegim është një skandal në të cilin autoritetet gjobitën kompaninë e prodhimit Xiaoguo me rreth 2 milionë dollarë dhe pezulluan shfaqjet e saj në dy qytete të mëdha “për një kohë të pacaktuar” pasi komediani Li Haoshi bëri shaka për një slogan ushtarak të Xi Jinping fundjavën e kaluar.

Autoritetet më vonë arrestuan një grua për mbrojtjen e shakasë së komedianit.

Megjithatë, disa nga anulimet duket se kanë pak të bëjnë me kritikat e perceptuara ndaj qeverisë, të tilla si një konventë për femrat sipërmarrëse të teknologjisë në Shanghai ose një koncert nga një grup japonez në Guangzhou.

Ndërkohë një muzikante me bazë në Pekin, e cila kërkoi anonimitetin kur diskutonte çështje të ndjeshme politikisht, tha se ajo beson se goditja ndaj shfaqjeve të drejtpërdrejta dhe ngjarjeve kulturore është rezultat i incidentit në Xiaoguo, por që kur ndodhin “spastrime të tilla”, të huajt dhe grupet dhe interpretuesit më të njohur shpesh bëhen objektiva parësorë.

Grupi i korit japonez, i ndikuar nga budizmi, Kissaquo, tërhoqi papritur shfaqjen e tij në qytetin jugor të Guangzhou të mërkurën mbrëma.

Një deklaratë në llogarinë zyrtare të grupit në Weibo tha se anulimi ishte urdhëruar nga agjencitë qeveritare për shkak të “rrethanave të paparashikueshme”.

Kissaquo nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Një konventë tjetër, e planifikuar për në 14 maj, përmendi gjithashtu “rrethanat e paparashikueshme”.

Grupi i fokusuar te gratë thotë se qëllimi i tij është të rrisë ndërgjegjësimin për mungesën e femrave në industritë e shkencës, teknologjisë, inxhinierisë dhe matematikës dhe të ndihmojë kompanitë të rrisin diversitetin.

Ngjarja e saj njëditore kishte rreth 1,700 regjistrime, sipas një personi të njohur me organizatën.

Lista e folësve përfshinte shtetas kinezë dhe të huaj, kryesisht femra, të cilët planifikonin të diskutonin tema që varionin nga inteligjenca artificiale tek sipërmarrja dhe ESG./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...