3.8 C
Pec
E enjte, 22 Shkurt, 2024

Kociq: LSDM investon në shëndetësi, krijon kushte më të mira për trajtimin e qytetarëve

Koferenc për mediat deputeti i LSDM-së Nenad Kociq, bën të ditur se të gjitha qendrat mjekësore në vend kanë përfituar nga një sërë investimesh kapitale. Klinika për sëmundje kirurgjikale në Shkup “Shën Naum Ohridski” ka përfituar nga një investim prej 1 milion euro për blerjen e aparateve të reja, duke përfshirë një aparat modern për litotripsi, një mamografi me tomosintezë dhe një kolonë laparoskopike për procedurat kirurgjikale minimale invazive.

“Investimet vazhdojnë edhe në fushën e ortopedisë, ku salla e kirurgjisë është rinovuar me një investim prej 15.000.000 denarë, duke mundësuar rritjen e numrit të operacioneve për 20% në vit. Klinika e re në Kozle është shndërruar nga një institut për sëmundjet e mushkërive në një klinikë e cila ofron kujdes specialistik në nivelin terciar” tha ai.

Përveç kësaj,ai shtoi se klinikat e gastroenterohepatologjisë, endokrinologjisë, toksikologjisë dhe departamenti i pediatrisë në Spitalin e Përgjithshëm të Gostivarit janë pajisur me pajisje të reja për të siguruar kujdesin më modern dhe të plotë për pacientët.

“Në Saraj, qytetarët kanë përfituar për herë të parë pas 50 vitesh nga një qendër poliklinike moderne, e cila ka kushtuar 1.3 milionë euro. LSDM ka ngritur edhe pagat për punëtorët shëndetësorë dhe mjekët, duke vënë theksin në vlerësimin dhe përmirësimin e kushteve të punës për personelin shëndetësor” shtoi ai.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...