21.6 C
Pec
E hënë, 5 Qershor, 2023

KOK-u i shqetësuar me diskriminimin e sportistëve kosovarë, ankohet në instancat më të larta

Komiteti Olimpik i Kosovës ka reaguar pas diskriminimit të njëpasnjëshëm të sportistëve kosovarë nga shtetet që nuk e kanë njohur vendin tonë.

Pak ditë më parë, Donjeta Sadiku mbeti pa marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit pasi fillimisht iu vonua viza, e më pas iu kushtëzua pjesëmarrja në garën që u mbajt në Indi me heqje ose mosshfaqje të simboleve shtetërore, kërkesë që u refuzua nga pala kosovare.

E rasti më i freskët është ai i karateistëve kosovarë, të cilët nuk u lejuan të marrin pjesë në Kampionat Evropian, i cili do të fillojë sot në Spanjë.

Shtëpia e sportit kosovar thotë se po e ndjek me shqetësim të madh këtë padrejtësi që po u bëhet sportistëve tanë, ndërsa njofton se është ankuar në instancat më të larta të sportit botëror për këtë punë.

Përkundër faktit se Kosova është shtet i pavarur qe 15 vjet, sportistëve të këtushëm vazhdohet t’ju bëhet padrejtësi dhe u mohohet një e drejt elementare – pjesëmarrja në gara ndërkombëtare, duke e çuar poshtë mundin disamujor dhe djersën e derdhur për t’u përgatitur për këto gara.

Më poshtë mund ta lexoni komunikatën e lëshuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...