15 C
Pec
E premte, 14 Qershor, 2024

Komandanti i KFOR-it, takohet me Elisabeth Kornfeind

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutaş, është takuar sot me drejtoreshën e përgjithshme për Evropë dhe Çështje Ekonomike në Ministrinë Austriake për Çështje Evropiane dhe Ndërkombëtare, Elisabeth Kornfeind.

Ky takim u zhvillua në Selinë e KFOR-it, në Prishtinë.

“Takimi ofroi një mundësi për të diskutuar rreth situatës së fundit të sigurisë në Kosovë. Gjeneralmajor Ulutaş theksoi kontributet e gjata të Austrisë në KFOR”, shkruan në kumtesën e KFOR-it.

“KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundim të Ligjit (EULEX), respektivisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...