25.7 C
Pec
E enjte, 13 Qershor, 2024

Komandanti i KFOR-it takohet me krerët fetarë dhe komunal në Pejë

Komandanti i misionit të KFOR-it të drejtuar nga NATO, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, ka takuar At Sava Janiq, igumen i Manastirit të Deçanit, kryetarin e Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxherin si dhe imanin e xhamisë në Pejë Musli Arifaj.

Këto takime ishin pjesë e ndërveprimeve të rregullta të gjeneralmajorit Ulutaş me shumë bashkëbisedues të tij në Kosovë dhe në mbarë rajonin.

Komandanti i KFOR-it përsëriti përkushtimin e palëkundur të KFOR-it për të mbështetur të gjitha përpjekjet drejt sigurisë së qëndrueshme në mbarë Kosovën, për të mirën e të gjitha komuniteteve dhe dialogun e lehtësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme.

KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht, me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...