27.8 C
Pec
E martë, 18 Qershor, 2024

Komandanti i KFOR-it takon shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Serbe

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutash, ka takuar sot me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcat e Armatosura Serbe, gjeneralin Milan Mojsiloviq në Kopaonik, Serbi.

Gjeneralmajor Ulutash dhe gjeneral Mojsiloviq ndanë pikëpamjet mbi sigurinë e përgjithshme situatën dhe ndikimin e saj në stabilitetin rajonal, si dhe në aktivitetet e bashkëpunimit.

Kjo duke përfshirë patrullimet e sinkronizuara përgjatë vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

Takimi ishte pjesë e ndërveprimeve të rregullta të gjeneralmajorit Ulutash me kryesorin e tij homologët ushtarakë.

KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së 1244 i vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të qetë për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme.

KFOR-i është siguria e tretë reaguese, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...