17.4 C
Pec
E premte, 2 Qershor, 2023

Kombet evropiane kërkojnë të krijojnë një regjistër të dëmeve të shkaktuara nga Rusia në Ukrainë

Vendet evropiane shpresojnë të krijojnë një “regjistër” për të “siguruar përgjegjësinë për krimet e kryera në Ukrainë”, tha kryeministri Rishi Sunak në samitin e Këshillit të Evropës në Islandë.

Ndërsa fundi i luftës në Ukrainë nuk duket i afërt, mendimet po kthehen në pasojat,

“Kur mendojmë për rindërtimin, është një element gjyqësor jashtëzakonisht i rëndësishëm që të kemi këtë regjistër të dëmeve për t’i dhënë drejtësi viktimave”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal, komentoi: “Ne do të bëjmë hapin e parë të vërtetë në rrugën tonë për të gjetur një zgjidhje se si të kompensojmë këto mizori dhe dëme që Rusia i sjell Ukrainës”.

Sunak tha se regjistri do të ishte “vetëm një nga një sërë nismash ndërkombëtare”. Mendohet se liderët do të donin të kishin konturet e një sistemi kur të përfundojë samiti të mërkurën. Ata shpresojnë që edhe Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë statusin e vëzhguesit në samit, do ta mbështesin këtë ide./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...