5.4 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Komesari për zgjërim Johannes Hahn, ka kritikuar vendet e Ballkanit për borgjin e madhe që kanë ndaj Kines.

Bashkimi Europian, me shqetësim po percjellë raportet ekonomike të vendeve te Ballkanit dhe te Kines. Komesari për zgjërim Johannes Hahn, ka thënë është shqetësuese niveli i borgjit që kanë vendet e Ballkanit ndaj Kines. Këto kredi kryesisht merren për përmirësimin e infrastrukturës që rrezikon këto vende të kenë probleme ne kthimin e borgjit.

Ai me këtë rast ka vlerësuar se kredi me kushte shumë më të mira ofron BE, që edhe është partner korrekt i këtyre shteteve. Kina, as një herë nuk vlerëson kapacitetet që kanë shtetet huamarrëse për të kthyer borgjin por veprojnë në atë mënyrë që nëse borgji nuk kthehet, një pjesë e investimeve kalon në pronësi të shtetit të Kines, që në këtë mënyrë po shtrijën ndikimin në këto vende e që do të jetë burim i krizave të reja.

Hahn, ka thënë se BE, ndoshta ka mbivlerësuar Rusinë dhe ka nënvlerësuar Kinen, por duhet që të dyja vendeve unioni ti qaset me seriozitet të njejtë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...