14.7 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Kometa e gjelbër po i afrohet Tokës për herë të parë në 50 mijë vjet

Një kometë e gjelbër po rrotullohet në hapësirën e jashtme të Tokës për herë të parë në 50 mijë vjet dhe mund të qëndrojë rreth planetit tonë për një muaj.

Zyrtarët e NASA-s thanë se vizitori i akullt u pa për herë të parë në mars të vitit 2022 ndërsa ishte brenda orbitës së Jupiterit.

Mund të shihet sonte për ata të hemisferës veriore përmes dylbive si një shkëlqim i vogël i gjelbër.

Do të jetë më afër Tokës më 2 shkurt, thanë shkencëtarët.

“Kometat janë jashtëzakonisht të paparashikueshme, por nëse vazhdon me trendin aktual të shkëlqimit, do të jetë e lehtë të dallohet”, njoftoi NASA.

“Është e mundur që mund të shihet sy në qiellin e errët”, shtuan ata.

Trupi qiellor i akullt – i quajtur C/2022 E3 (ZTF), një “kafshë emri”, sipas NASA – pritet të jetë më së afërmi me diellin më 12 janar përpara se të bëjë lëvizjen më të afërt me Tokën më 2 shkurt.

Në atë pikë do të jetë vetëm rreth 42 milionë kilometra larg planetit, sipas Shoqërisë Planetare.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...