14.1 C
Pec
E shtunë, 13 Prill, 2024

Komisioni Shtetëror I Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut informon se mbi 99.95% të votave janë të numëruara

Në bazë të rezultateve të KSHZ në Maqedoninë e Veriut , janë numëruar 99.95% e votave në zgjedhjet presidenciale që u mbajtën dje. Në raundin e dytë të garës për president forcat do ti masin Stevo Pendarovski, që ka fituar  me 42,84 % që është kandidat LSDM-së dhe kualicionit që është në pushtet dhe kadidatja e VMRO-DPMNE-së me partitë të tjera të kualicionit Gordana Siljanovska Davkova, ka fituar  42,24% .Ndërsa  kandidati Shqipëtar, Blerim Reka, ka fituar 10.57 %.

Gjithsej në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut , kanë votuar 755.709 qytetarë ose 41.81%, ishin vota të vlefshme,ndërsa 32.825 fletëvotime janë të pavlefshme. Raundi I dytë I zgjedhjeve do të mbahet pas dy javësh.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...