18.8 C
Pec
E diel, 14 Prill, 2024

Konjufca: Escobar e shtyn konceptin e Lajçakut që është në anën e Serbisë, nuk shoh ndonjë dallim prej Grenellit

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka shprehur kritika ndaj emisarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i cili javën e kaluar e vizitoi Kosovën dhe nga këtu shprehu zhgënjimin me padëgjueshmërinë e Qeverisë, duke përmendur edhe pasojat.

Konjufca tha mbrëmë se diplomati amerikan po e shtyn konceptin e emisarit të Bashkimit Europian për dialogun, Miroslav Lajçak, i cili, siç thotë kryeparlamentari, është në anën e Serbisë.

“Z. Escobar e shtyn konceptin e z. Lajçak. Unë nuk mendoj që z. Escobar ka një agjendë të veçantë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në raport me vizitat e tij në Kosovë dhe me çka ai do të shtyjë përpara, ai do të shtyjë përpara atë që është ky koncepti amerikan që BE-ja është në udhëheqje të dialogut, kurse z. Escobar e shtyn përpara atë që e specifikon z. Lajçak”, tha Konjufca në një intervistë në Kanal 10.

“Unë kam problem me këtë kornizë të z. Lajçak. Lajçaku është shumë i njëanshëm. Z. Escobar goxha shumë e mbështet këtë drejtim që e ka specifikuar z. Lajçak”, tha ai.

Kryeparlamentari tha se nuk arrin ta kuptojë se “pse dinari i Serbisë me e shkaktu këtë problem” në marrëdhëniet Kosovë-SHBA.

Konjufca e bëri edhe një krahasim mes ish-emisarit amerikan, Richard Grenell dhe emisarit aktual të Washingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Sipas tij, vetëm çështja e shkëmbimit të territoreve i dallon ata.

“Ata i përkasin orientimeve të ndryshme politike, mirëpo më duket se Escobari dallon nga Grenelli substancialisht vetëm në çështjen e kufirit, pra shkëmbimit të territoreve. Në çështjet e tjera, presioni që e ka ushtruar është i njëjtë me të Grenellit. Nuk kam parë ndonjë dallim”, tha kryeparlamentari. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...