15.8 C
Pec
E enjte, 8 Qershor, 2023

Konjufca: Kur është puna për UÇK-në ka drejtësi, kurse për masakrën e Burgut të Dubravës asnjë i dënuar

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, në 24-vjetorin e masakrës në Burgun e Dubravës, e ka quajtur atë aktin më të shëmtuar që bëri Serbia në Kosovë, raporton Ekonomia Online.

Sipas tij, burgu është institucioni më i larët i shteti dhe se 1 000 të burgosur me qëllim u grumbulluan aty e vrarë e masakruan.

Konjufca shtoi përgjegjësi është më se e ditur që shteti serbe e ka bërë këtë krim makabër, por që thotë se fatkeqësisht ende nuk ka drejtësi.

Madje ai thotë se kur është puna për UÇK-së po ka drejtësi, kurse për masakrën e Burgut të Dubravës nuk është shpallur asnjë i dënuar, raporton EO.

“Jemi këtu për ta kujtuar aktin më të shëmtuar që e bëri Serbia. Burgu është si institucion për nga definicioni, si 100 për qind që kontrollohet prej shtetit dhe këtu 1 000 të burgosur ishin në dorën e Serbisë dhe ata u grumbulluan dhe u vranë e u masakruan”.

“Ndonëse kanë kaluar 24 vjet dhe përgjegjësia është e shtetit serb, ende fatkeqësisht nuk ka drejtësi”.

“I shoh edhe familjarët që për 24 vjet jetojnë me peshën e padrejtësisë. Kur është puna për UÇK po ka drejtësi e për forcat paramilitare serbe, me përgjegjësi të qartë që dihet për gjithë fushatën e gjenocidit që e ka bërë në Kosovë, nuk po ka drejtësi”, tha Konjufca.

I mbijetuari i kësaj masakre, Nait Hasani, kujtoi ditët kur ish-të burgosurit shqiptarë ishin grumbulluar në Burgun e Dubravës më 30 prill të vitit 1999. Hasani tha se shteti serb ka tentuar t’ia lë fajin NATO-s për masakrën e Dubravës. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...